CHANELLE GUYTON

وکال فرای

وکال فرای: سه عملکرد اصلی
تکنیک، استایل و درمان
آیا تا به حال برایتان سوال شده است که وکال فرای چیست؟ آیا فکر می کنید برای صدایتان مضر است؟ آیا تا به حال دیده اید که هنرمندان به شکلی راحت مانند اینکه مکالمه روزانه شان را انجام می دهند، با صدای وکال فرای صحبت کرده باشند و با خود فکر کرده اید که چگونه می توانید آن را انجام دهید؟ یا تا به حال صدایتان را از دست داده اید و برایتان سوال شده که چگونه بدون آنکه آسیبی وارد کنید، صدایتان را باز یابید؟ جواب را پیش ما در سینگینگ ساکسس پیدا خواهید کرد.
با روش های سینگینگ ساکسس از وکال فرای برای هماهنگ کردن تارها، استایل دادن به آواز و ابزاری برای درمان استفاده می شود.
1. تکنیک
وکال فرای به عنوان محدوده ای از صدا شناسایی می شود (پایین محدوده صدای سینه)، جایی که تارهای صوتی به هماهنگی می رسند. این صدا مکرراً توسط خوانندگان باس استفاده می شود از آنجایی که پایین ترین صدای ممکنی است که از انسان ها بر می آید. به هر حال، تمام خوانندگان می توانند با راهنمایی درست از این محدوده صدا استفاده کنند. بحث های زیادی پیرامون وکال فرای انجام می شود و بعضی می پندارند که وکال فرای برای صدا بسیار خطرناک و مضر است حال اینکه این فرض از واقعیت دور می باشد.
“زمانی که وکال فرای به کار گرفته می شود، لرزش تارهای صوتی به شکلی آهسته باعث می شود که آن ها به طور کامل در وضعیت ریلکس قرار بگیرند”
هوایی که از این تارهای هماهنگ شده می گذرد یک صدای خش خش مانندی ایجاد می کند. به کمک این هماهنگی، تمام ماهیچه های تارهای صوتی طوری قرار می گیرند که بدون کمترین مقاومتی کشش پیدا کنند. بنابراین وکال فرای می تواند در تمامی محدوده ها استفاده شود که کمک می کند تارها به یکدیگر نزدیک شده و به هم وصل شوند در نتیجه می تواند صدایی راکه تحت فشار زیادی قرار گرفته است را باز کند. برت منینگ پیشنهاد می کند “اگر خواننده ای هستید که به دنبال صدای سر می‌گردید ولی با صدای هوادار مواجه می شوید، در ابتدا با صدای وکال فرای شروع کنید و همان را ادامه دهید و به محدوده صدای سر که در بالاترین محدوده قرار دارد، برسید. سپس جریان هوا را بیشتر کنید تا بتوانید لرزش تمام تارها را بشنوید. زمانی که به آن مرحله برسید، شما آزاد شده اید”
2. استایل
در مورد استایل، وکال فرای را می توان مانند یک صحبت کردن عادی به کار برد، بیشتر مانند یک عنصر محرک است که در صدای خواننده وجود دارد. وکال فرای در ژانرهای مختلفی مانند پاپ، راک ، متال، گاسپل، کانتری و… استفاده می شود که به کمک آن می توان استایل و احساسات خشن را نشان داد.
“بعضی از خوانندگان در طول مدت خوانندگی حرفه ایشان، از وکال فرای استفاده می کردند:جاش ترنر ، بریتنی اسپیرز ، پرینس و…
به کار بردن این حالت قابل اعتماد و ریلکس حتی زمانی که تارها تحت فشار باشند باعث می شود استایل جدیدی در صدای شما به وجود بیاید که هیچوقت از آن خبر نداشتید.
3. درمان
در آخر وکال فرای می تواند صدای خسته، شکسته، زیاد کار کشیده شده و خرد شده را به راحتی به صحت و سلامت اولش باز گرداند. چون تارها در موقعیت ریلکس قرار می گیرندو وزن اضافی از روی آنها برداشته می شود اگرچه باید تنها برای یک مدت کوتاه استفاده شود. آیا تا به حال متوجه شده اید که وقتی از خواب، به شکلی کاملاً آرام و ریلکس بلند می شوید، یک حالت بشاش و سرمست مانند داری؟ این مانند وکال فرای است! هنگامی که می خوابید، بدن در حالت ریلکسی قرار می گیرد که می تواند انرژی از دست داده ی خود را بازیابد، در وکال فرای نیز چون تارها در وضعیت ریلکسی قرار دارند، باعث ریکاور شدن صدا می شود. زمانی که تارهای صوتی از حالت استراحت در می آیند، به آهستگی می لرزند، تا زمانی که ما آنها را با صحبت کردن، زمزمه کردن یا خواندن تکان می دهیم. برای اینکه صدای سالم تری داشته باشید، روز خود را با وکال فرای از طریق تکنیک هامینگ بصورت کاملا سبک شروع کنید این عمل باعث می شود صدایتان به شکل سبک و راحتی در بیاید. بهترین صدای شما درحال انتظار است.
مقاله ای از سینگینگ ساکسس

با تشکراز خانم زهره رضوی بخاطر ترجمه